Warning: preg_match(): Compilation failed: unmatched closing parenthesis at offset 22 in /home/nprofi13/domains/kupiecpoz.pl/public_html/wp-includes/class-wp.php on line 238

Warning: preg_match(): Compilation failed: unmatched closing parenthesis at offset 22 in /home/nprofi13/domains/kupiecpoz.pl/public_html/wp-includes/class-wp.php on line 239
Jak wybrać odpowiedni tusz do drukarki? - KUPIEC

Standardowy tusz do drukarki atramentowej ma postać pojemnika wypełnionego atramentem, wyposażonego w odpowiednią elektronikę służącą do łączenia z głowicą urządzenia drukującego. Jakość uzyskiwanego wydruku w dużym stopniu zależy od jakości atramentu. Decydując się na zakup warto też wiedzieć, jaki konkretnie rodzaj tuszu wykorzystuje posiadana drukarka.

Tusze pigmentowe i barwnikowe

Wykorzystywane w drukarkach tusze podzielić można na pigmentowe oraz barwnikowe. Te pierwsze pozwalają na uzyskanie wydruku, który cechuje się bardzo ostrą konturowością. Tusze pigmentowe stosowane są do drukowania zarówno grafiki, jak i tekstu. Korzystające z nich drukarki mogą obsługiwać papier o każdej, nawet nietypowej strukturze. Dzięki temu doskonale nadają się do drukowania dyplomów czy wizytówek. Tusze barwnikowe wymagają natomiast zastosowania papieru znacznie wyższej jakości. Pozwalają jednak na znaczenie łatwiejsze mieszanie kolorów, przez co często stosowane są do profesjonalnego drukowania grafik oraz zdjęć. Większość dostępnych na rynku drukarek atramentowych działa w oparciu o tusze barwnikowe.

Drukarki atramentowe barwnikowe i pigmentowe

W sklepach znaleźć można także drukarki atramentowe korzystające zarówno z tuszów barwnikowych, jak i pigmentacyjnych. Polecane są przede wszystkim użytkownikom, którzy cenią ostre kontury i żywe kolory. Stosuje się je głównie do druku zdjęć bardzo wysokiej jakości. Od rodzaju atramentu do drukarki w dużym stopniu zależy jego cena, a także koszty eksploatacyjne sprzętu. Na przykład tusze przystosowane jedynie do druku fotografii będą droższe od tych, przeznaczonych do druku czarno-białego i stosowanych w pracach biurowych. W zależności od modelu urządzenia drukującego, może ona zużywać mniej lub więcej tuszu. Wpływa to znacząco na ekonomiczność drukarki.

Tusze oryginalne, regenerowane i zamienniki

Decydując się na zakup tuszu, wybrać można pojemnik oryginalny, nieoryginalny zamiennik lub tusz regenerowany. Jakość wydruku z zastosowaniem zamiennika oraz tuszu oryginalnego najprawdopodobniej będzie zbliżona. Nie można tego zagwarantować w przypadku tuszu regenerowanego, zarówno samodzielnie, jak i w specjalnie do tego celu przeznaczonym punkcie. Wszystko zależy tak naprawdę od prawidłowego przeprowadzenia całego procesu regeneracji, a także wykorzystania w tym celu jedynie tuszów wymaganej jakości.

Pojemność i wydajność

Wybierając tusze do drukarki atramentowej, należy mieć na uwadze typ urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje pojemność pojemnika, świadcząca o poziomie wydajności. Im jest ona wyższa, tym rzadziej konieczna będzie wymiana tuszu na nowy. Standardowe pojemniki posiadają pojemność około 10 – 12 ml, natomiast nieco większe cechują się pojemnością sięgającą ponad 20 ml. Przy wyborze należy także określić, czy pojemnik z tuszem ma być dzielony, czy pojedynczy. Pozostaje to nie bez znaczenia, ponieważ niektóre modele drukarek obsługują wyłącznie pojemniki podzielone na poszczególne kolory, podczas gdy inne korzystają z jednego tuszu barwnego.

Kategorie: Ciekawe

1 komentarz

Tadeusz · 2 października, 2020 o 6:15 pm

Zawsze mam z tym problem, ten post wiele wyjaśnia. Polecam przeczytać.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *