Pisząc o gospodarce oraz o niej mówiąc używa się wielu bardzo konkretnych i fachowych pojęć, które dla zwykłych ludzi mogą być nie do końca zrozumiałe. Politycy czy ministrowie w kontekście gospodarki używają określeń, które nie dla wszystkich są równie jasne. Podobnie postępują dziennikarze ekonomiczni czy przedstawiciele świata nauki wypowiadających się na tematy gospodarcze.

Rzecz jasna, dla tych osób wszystko jest jasne i zrozumiałe od początku do końca. Czasem warto dowiedzieć się o czym Ci wszyscy specjaliści tak naprawdę mówią. Warto zacząć od pojęcia najważniejszego, czyli PKB. Jest to wskaźnik określający Produkt Krajowy Brutto.

No i właśnie to pojęcie jest najczęściej używanym, jeśli mówi się bądź pisze o gospodarce. W praktyce bardzo łatwo jest zdefiniować PKB w sposób taki, aby każdy zrozumiał o co chodzi. To nic innego jak produktywność całego społeczeństwa na danym obszarze geograficznym, przy czym obszar ten jest jedynym kryterium, które o PKB rozstrzyga. Chodzi o to, że przy jego wyliczeniu bierzemy wszystko, co się wytwarza i wyprodukuje na przykład w Polsce, ale nie bierzemy pod uwagę tego, z jakiego kraju pochodzą firmy, które do tej produkcji się wliczają. Współczynnik ten podaje się głównie w procentach i jest wskaźnikiem, na podstawie którego można porównywać kraje.

Jeśli porównujemy PKB różnych krajów to zawsze trzeba porównywać ten sam wskaźnik na podstawie takiej samej metody obliczeń. Krajowa gospodarka i jej stan określany jest właśnie poprzez produkcję przypadającą na jednego mieszkańca. W tym przypadku mówimy o PKB per capita, czyli właśnie to przypadające na jednego mieszkańca danego kraju.

Niestety, ale wszystkie czynniki gospodarcze, które mają realny wpływ na PKB, są tak naprawdę niezależne od zwykłych ludzi, którzy dany kraj zamieszkują. Pomimo, że ten wskaźnik teoretycznie oznacza właśnie wyprodukowanie dóbr na głowę to niestety, ale nie ma możliwości, żeby jedna osoba miała na ten wskaźnik jakikolwiek wpływ.

Autor: Nieszkodliwe narkotyki

Kategorie: Gospodarka

1 komentarz

Dariusz · 29 września, 2020 o 1:17 pm

Bardzo wartościowy artykuł, warto przeczytać.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *