Według wielu sporządzonych rankingów, na szczytach list zawodów z największym zapotrzebowaniem na pracowników wciąż górują takie pozycje jak programista, grafik komputerowy, administrator sieci czy tłumacz. Wśród zwycięzców znalazł się także mniej znana pozycja, czyli logistyk. Kto to właściwie jest, i czym się zajmuje? Czy jego zarobki są zadowalające, a znalezienie pracy nie będzie graniczyło z cudem?

Na czym polega praca w logistyce?

Otóż, warto zacząć od tego, czym zajmuje się dział logistyki. Ta obszerna gałąź obejmuje różnorodne zadania realizowane w wielu dziedzinach życia gospodarczego – chodzi przede wszystkim o transport i komunikację, ale także zarządzanie, planowanie produkcji, zaopatrzenie oraz dystrybucję dóbr i usług. Specjalista posiada więc szereg codziennych obowiązków, a zalicza się do nich współpracowanie z dostawcami, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, analizowanie zapotrzebowań dotyczących stanów magazynowych, sporządzanie harmonogramów zamówień, zarządzanie zamówieniami i podzespołami, zabezpieczanie produkcji, nadzór procesów logistycznych, czy kontrolowanie i optymalizowanie dostaw.

Brzmi strasznie? Wcale tak nie jest. Praca logistyka nie obraca się jedynie wokół papierkowej roboty i zarządzania zespołem – to także uczestnictwo w różnorodnych spotkaniach oraz targach, a także możliwości czynnego rozwoju projektów logistycznych. Jest to więc szansa na indywidualny wkład i poszerzenie swoich własnych horyzontów. Potwierdza to fakt, że logistyka jest dyscypliną interdyscyplinarną – znaczy to, że łączy w sobie wiele dziedzin takich jak:

  • zarządzanie,
  • informatyka,
  • ekonomika,
  • towaroznawstwo

 

Warunki pracy mogą nieco odstraszyć laika. Warto więc przyjrzeć się, jakie osoby są idealnymi kandydatami do pracy. Od przyszłych pracowników wymaga się przede wszystkim dobrej znajomości rynku. Trzeba więc stale się dokształcać i podnosić swoje kwalifikacje. Nadadzą się wszystkie osoby, które uwielbiają nowe wyzwania, a praca w dynamicznym środowisku sprawa im przyjemność. Niezbędna okaże się znajomość języków obcych, a im więcej się ich zna, tym lepiej. Koniecznością jest także obycie matematyczne i… umiejętność logicznego myślenia.

Zarobki i niezbędne kwalifikacje

Na jakie zarobki można liczyć? W tej branży wynagrodzenie jest bardzo atrakcyjne. Pracownik operacyjny otrzyma bowiem około trzech tysięcy złotych, a zasadniczy podwładny o tysiąc więcej. Wypłata specjalisty oscyluje na poziomie sześciu tysięcy, a zarobki kadry menadżerskiej dochodzą do dziewięciu, nawet dziesięciu tysięcy miesięcznie, a dyrektor dużej firmy logistycznej może otrzymać dwa razy więcej. Do najpopularniejszych profitów należą służbowy telefon, laptop oraz samochód. Co więc trzeba zrobić, aby zdobyć ten zawód? Na wczesnej drodze swojej edukacji dobrze skupiać się na naukach ścisłych – przykładać większą uwagę na przedmioty doskonalące umiejętność logicznego myślenia oraz matematykę, a także poszerzające wiedzę ekonomiczną. Istotne są także języki obce, na których warto skupić się już od najmłodszych lat, a najlepiej nie kończyć tylko na jednym. Po otrzymaniu dyplomu szkoły średniej, najlepszym rozwiązaniem jest, wybranie dobrej uczelni i rozpoczęcie studiów. Kierunek oferowany jest na różnych typach uczelni, od uniwersytetów, przez politechniki, aż do ekonomicznych. Wybór szkół jest naprawdę ogromny, nie tylko obiektów akademickich. Nauczanie logistyki proponują także wyższe szkoły bankowe, zawodowe oraz prywatne. Poświęcenie się zawodowo logistyce może być niezwykle trafnym wyborem oraz pewnego rodzaju przygodą, która przy okazji dostarczy zadowalających zarobków.

 

Kategorie: Gospodarka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *